neděle 29. ledna 2012

Film: Nebezpečná metoda

Film Nebezpečná metoda, jehož hlavní postavou je C.G.Jung, se vpodstatě celý odehrává kolem avantýry známého švýcarského lékaře z oboru psychologie (psychiatrie, jak kdo chce) s jednou pacientkou, a kolem dialogu s otcem psychoanalýzy Freudem.

Je to téma, které evidentně táhne, protože kino vyprodané do posledního místa se už vidí mákokdy. Diváci od toho dost očekávají, ale neřekla bych, že se jejich očekávání až tak úplně naplní.

Mě tam chybělo víc z praxe lékaře: do scénáře se dostali jen 2 pacienti, z nichž jeden dostane prostor jen na chvíli, a jakási monotématičnost - přílišné vztahování k jednomu společnému jmenovateli, nenaplněným sexuálním tužbám, mě už ke konci nudily. I když, na druhou stranu, dialogy vedené mezi oběma lékaři, ať již ústní nebo v dopisech, mi přišly na celém filmu nejzajímavější. Film je však v anglickém znění, a to mě rušilo. Anglicky spolu totiž jistě Freud s Jungem nemluvili, hrozně to ubírá na autenticitě, a v tomto případě mi ta angličtina dost vadila a připadala mi nepatřičná. Když už je to film biografického charakteru...

Stopáž cca 1,5 hodiny je tak akorát, víc už by v případě tak omezeného počtu ztvárněných postav bylo zbytečné trápení diváka. Film opravdu postrádá větší pestrost postav. Kromě již zmíněných dalších možných pacientů se filmu nedostává odpichu, ve smyslu jakéhosi energetického náboje, třeba předvedení významu přínosu C.G.Junga v psychologii, jeho další osobnostní kvality a tak podobně... C.G. Jung se snažil, což film ukazuje, ale taky něco dokázal, ta snaha přinesla své ovoce, psychologie se někam posunula - a na to tento film nereflektuje, vyznívá skoro jako marná snaha: a to je ten moment, kde se vytrácí ten energetický náboj, který mohl být na diváka přenesen, ale nebyl. Je toho nějak moc, co zůstalo úplně stranou, a co dost diváků očekává... a po nenaplněném očekávání nastává zklamání, které je vidět na úprku z kina ihned po začátku titulků.

Není to špatné, ale mohlo to být o dost lepší.

Podrobně, vědecky, do hloubky včetně ukázky je pojednáno o filmu Nebezpečná metoda na stránkách Grafologie a Psychologie.